تردمیل یک وسیله ورزشی است، حاوی تسمه ای که با چرخش خود باعث به حرکت در آوردن صفحه تردمیل می شود و شما می توانید بر روی آن راه بروید یا بدوید.    
تردمیل می تواند با موتور یا بدون موتور باشد. در نوع بدون موتور آن، نیروی وزن و پاهای شما باعث به حرکت در آوردن صفحه تردمیل می شود. این نوع تردمیل سبک و ارزان است و حجم زیادی را اشغال نمی کند.
نوع موتوردار تردمیل، پیشرفته تر است و موتور آن باعث چرخش تسمه و حرکت صفحه تردمیل می شود و شما می توانید سرعت آن را تنظیم کنید تا با سرعت دلخواه خود پیاده روی کنید یا بدوید.
همچنین در این نوع تردمیل شما می توانید صفحه تردمیل را شیب دار تنظیم کنید و مانند حالتی که در سربالایی می دوید، بر روی تردمیل بدوید. تردمیل های خانگی تا شیب 15 درجه را می توانند ایجاد کنند. این نوع تردمیل شاید گران تر باشد ولی امکانات بیشتری دارد.
این تردمیل ها معمولاً یک مانیتور کامپیوتری دارند که با وسیله مخصوصی که به بدن شما متصل می شود، میزان ضربان قلب شما را نشان می دهد تا بتوانید مدل پیاده روی یا دویدن خود را تنظیم کنید.

همچنین با این مانیتور کامپیوتری می توانید سرعت و مسافتی را که می خواهید پیاده روی کنید یا بدوید، تنظیم کنید و شیب دستگاه را نیز تغییر دهید.
اکثر این تردمیل ها برنامه های ورزشی از پیش تعیین شده ای نیز دارند که شما با توجه به هدف و میزان تناسب اندام خود می توانید آنها را انتخاب کنید تا ورزش با تردمیل برای شما تکراری نشود.
در موقع خریدن تردمیل به جنس دستگاه و صفحه آن، قدرت موتور آن، حداقل و حداکثر سرعت آن، شیبی که می تواند ایجاد کند، وزنی که می تواند تحمل کند، حداکثر ساعاتی که می تواند بدون وقفه کار کند، میزان سر و صدای موتور و امکانات جانبی آن توجه کنید.
تردمیل ها قیمت های بسیار متفاوتی دارند البته انواع ارزان تر آن هم وجود دارند ولی توجه کنید که در این مورد هم هر چه بیشتر پول بدهید، آش بیشتری می خورید!

چه کسانی نباید از تردمیل استفاده کنند؟

تنها گروهی که نمی توانند از تردمیل با شیب استفاده کنند، افرادی هستند که دچار مشکلات استخوانی و مفاصل در پا هستند.
به دلیل فشاری که در هنگام دویدن یا پیاده روی با شیب به پاها وارد می شود افرادی که پایشان آسیب دیده است یا مفاصل آنها خشک است، نباید از شیب تردمیل استفاده نمایند و باید فقط بر روی تردمیل با شیب صفر درجه پیاده روی کنند.

بنابراین تردمیل برای تمامی افراد دیگر مناسب است. حتی افرادی که بیماری های قلبی دارند نیز می توانند از تردمیل استفاده کنند البته قبل از شروع ورزش با تردمیل، حتماً باید با پزشکشان در مورد حداکثر شدت دویدن و ضرب قلب مجاز مشورت کنند.
تردمیل حتی می تواند برای بازتوانی افرادی که دچار سکته مغزی و در نتیجه ضعف عضلات شده اند، مورد استفاده قرار گیرد.


 

آیا تردمیل، بهترین راه برای کم کردن وزن است؟

ورزش با تردمیل یک راه بسیار عالی برای کاستن از چربی ها و اضافه وزن است. مانند هر نوع ورزش دیگر، در ابتدا، آهسته شروع به پیاده روی و دویدن کنید.
اگر مبتدی هستید، بهترین راه این است که ابتدا شروع به پیاده روی کنید و سپس به تدریج بر سرعت تردمیل اضافه کنید تا زمان کوتاهی بدوید، سپس مجدداً راه بروید و دوباره بر سرعت خود بیافزایید. می توانید ۱۵ دقیقه صبح و ۲۰ دقیقه قبل از ناهار ورزش کنید و ۱۰ دقیقه هم قبل از شام پیاده روی سریع داشته باشید.
با شکستن زمان های ورزش به زمان های کوتاه تر به همان میزانی که در یک دفعه و مدت بیشتری ورزش میکنید، کالری خواهید سوزاند و این کار مسلماً برای شما در خانه و با توجه به وقتی که دارید مناسب تر است.
تردمیل ها برای ورزشکاران حرفه ای تر، برنامه هایی در سیستم کامپیوتری خود دارند، اگر هم خودتان خواستید بر شدت ورزش خود بیافزاید، به راحتی می توانید با افزودن بر شیب یا سرعت دستگاه این کار را بکنید.
بهترین برنامه ورزشی با تردمیل آن است که به صورت یک عادت روزانه مانند مسواک زدن، از تردمیل استفاده کنید. در صورتی که این کار را هر روز و به طور منظم انجام دهید، سوخت و ساز بدن شما افزایش خواهد یافت و برای سوزاندن چربی های بیشتر، موثرتر عمل خواهد کرد.

مزایای تردمیل

اولین دلیلی که مردم تردمیل را برای ورزش انتخاب می کنند، راحتی است. تردمیل به شما اجازه می دهد حتی در هوای برفی و بارانی، خیلی سرد یا خیلی گرم، در زمان طوفان و تاریکی هم بدوید.
با تردمیل دیگر در ترافیک سنگین شهری وقت تان را برای رسیدن به باشگاه ورزشی هدر نمی دهید. می توانید در هر زمانی از روز، چه صبح زود و چه آخر شب ورزش کنید. دلیل دیگری که به خصوص برای خانم ها اهمیت دارد، ایمنی است زیرا با حوادث غیر مترقبه خارج از خانه، مواجه نمی شوند.
هنگامی که روی تردمیل ورزش می کنید، می توانید همزمان تلویزیون تماشا کنید، تلفنی با دوستانتان صحبت کنید و یا به موسیقی دلخواهتان گوش دهید.
همچنین می توانید با یک چشم مراقب کودکتان باشید و با چشم دیگر مراقب غذای روی اجاق گاز. می توانید همزمان منتظر باشید تا فایل مورد نظرتان از اینترنت، دانلود شود، می توانید در مورد خود و مشکلات تان فکر کنید و یا لیست خرید هفتگی تان را تهیه کنید.
دلیل دیگری که افراد تردمیل را ترجیح می دهند این است که بدون آماده سازی زیاد قبلی می توانند در هر زمان از روز که دوست داشتند با تردمیل پیاده روی کنند و یا بدوند.
همچنین برای افرادی که ترجیح می دهند در خلوت خانه شان و به دور از هیاهوی بیرون ورزش کنند، تردمیل یک انتخاب ایده آل است.

امروزه، تردمیل های مدرن، برنامه های پیاده روی و دویدن متنوعی را با استفاده از تغییر دادن شیب و تغییر دادن سرعت دستگاه، ایجاد می کنند تا یک ورزش موثر انجام داده باشید و به تناسب اندام برسید.
تردمیل های مدرن، با استفاده از کنترل ضربان قلب شما به صورت مداوم، به شما اجازه می دهند تا ورزش خود را به یک ورزش علمی و موثر تبدیل کنید. یک عملکرد ویژه این تردمیل ها این است که با توجه به میزان ضربان قلب شما سرعت خود را کم و زیاد می کنند تا به سیستم قلب و عروق شما فشار زیادی وارد نشود.
همچنین صفحه تردمیل از جنسی است که برخلاف آسفالت و موزاییک از آسیب های وارده به پا جلوگیری میکند.
بازدید : 4296
15 آذر 1391 ساعت 10:39 ق.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری