بسیاری از افراد به ویژه بانوان اقدام به رژیم لاغری به روش شخصی می نمایند. سلایق شخصی در رژیم لاغری و غذایی هیچ توجیه علمی نداشته و اثرگذار نیست. چنین روش های خودسرانه نه تنها اقدامی بیهوده می باشد بلکه موجب تنش و بروز رفتارهای عصبی و کسالت روحی نیز می شود. رژیمی که بعد از روزها تحمل سختی و گرسنگی کشیدن نتیجه ای در بر نداشته باشد باعث تضیف روحیه خواهد شد و فرد به این نتیجه خواهد رسید که رژیم گرفتن من بیهوده است و من لاغر نمی شوم؛ و این امر باعث می شود این شخص حتی برنامه غذایی بهترین متخصصان را نیز قبول نداشته باشد.
 
 

موضوع لاغری و بلعکس چاقی باید علمی و با شناخت از کنش و واکنش اندام های درونی بدن باشد. وقتی افراد کثیری از مکانیسم لاغری در سلول های بدن و این که چگونه و در چه شرایطی چربی می سوزد و یا چگونه توده عضلات و چربی در بدن شکل می گیرد شناختی ندارند، بدیهی است تلاش برای لاغری یا چاقی بیهوده خواهد بود. وقتی شخصی از چگونگی ترشح انسولین در بدن اطلاعی ندارد و از عملکرد انسولین در بدن آگاه نیست، یا فرق چربی های مفید و چربی های بد را نمی داند، رژیم لاغری وی جز سختی و عذاب چیزی دیگری را برایش به ارمغان نمی آورد.

نکته جالب توجه این است که افرادی که رژیم لاغری به روش شخصی را رعایت می کنند در خرید مکمل های چربی سوزی هم دچار مشکل شده یا حتی دوز مصرفی و موقع مصرف آن را هم اشتباه می کنند. چربی سوزهایی را خریداری می نمایند که اصلاً چربی سوز نیستند و بیشتر باعث از دست رفتن آب بدن می شوند و فرد فکر می کنند که وزن از دست رفته ناشی از چربی سوزی آن محصول بوده است.

عکس این قضیه نیز جالب است افرادی که از لاغری رنج می برند و دنبال راه چاره ای برای اضافه نمودن وزن خود هستند، اقدام به مصرف مکمل ها و قرص هایی می نمایند که فقط تجمع آب و سدیم را در بدن به ارمغان می آورد. بدنی متورم مثل کیسه آب و اشتهایی کاذب که با قطع این مواد بدن به حالت عادی برمی گردد. شاید این افراد نمی دانند که با مصرف این مواد کلیه ها آب و نمک را از بدن دفع نمی کنند و در کار کلیه ها اختلال ایجاد می شود، زیرا اگر می دانستند سلامتی خود را به خطر نمی انداختند.

از طرفی هم رژیم های لاغری و غذایی که خودسرانه و بدون مشورت با افراد آگاه صورت بگیرد عوارضی مانند ضعف عمومی بدن، ریزش مو، سستی و بدخلقی، ضعف در میل جنسی را به همراه خواهد داشت؛ و در بعضی موارد حذف غذاهایی که در واقع نقش ایمنی بدن را ایفا می کنند برای بدن خطرناک خواهد بود. در بعضی موارد غذاهایی که به ظاهر در چاقی موثر نیستند در طی دوره رژیم به اشتباه مصرف می شوند که آن نیز در رژیم لاغری کاری بیهوده است؛ و اگر بخواهیم موارد اشتباه در این گونه رژیم ها را بیان کنیم شاید یک کتاب هم کافی نباشد.

استفاده از برنامه های غذایی عمومی نیز باعث مشکلات بدتری از قبیل بیماریهای دستگاه گوارش و یا کمبود مواد معدنی در بدن میگردد زیرا هر شخص ویژگیهای فیزیولوژی و آناتومیکی خاص خود را دارد و نمیتوان یک برنامه غذایی را برای تمامی افراد در نظر گرفت.
در پایان توصیه میشود که در امور ورزشی و بخصوص رژیم غذایی خود چه در دوران چربی سوزی یا افزایش وزن حتماً با یک فرد متخصص مشورت نمایید.

بازدید : 7315
30 آبان 1391 ساعت 02:59 ب.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری