ویبراتور دستگاهی است که خود به تنهایی دارای فواید بسیاری میباشد اما استفاده از این دستگاه در کنار سایر ورزش ها و دستگاه های ورزشی پیشنهاد می گردد.
در ادامه به فواید و موارد استفاده از این دستگاه اشاره میگردد.1- موارد استفاده

آرامش دهنده
با توجه به اثرات ضد درد و گرفتگی عضلانی، کاهش تورم ها و افزایش برداشت مواد زائد متابولیسمی ماساژ می تواند باعث رفع خستگی و آرامش شود.

از بین بردن چربی های قسمت های مختلف بدن از جمله ران ها، باسن، شکم و پهلوها
ایجاد لرزش در نواحی مختلف بدن مانند نواحی شکم و پهلوها به بین رفتن بافت های چربی کمک می کند. توجه داشته باشید که قبل از تبدیل بافت های چربی به بافت های مقاوم اقدام به از بین بردن چربی ها بنمائید.


تسریع کنندۀ جریان خون و لنف به سمت قلب
می توان با استفاده از جهت دار کردن ماساژهای عمقی در جهتی که به سمت قلب می باشد و موافق با جریان خون و لنف است به گردش عمومی خون و همینطور لنف کمک کرد.


افزایش گردش خون پوست
بعد از ماساژ از روی سطح پوست به راحتی می توان قرمز شدن پوست ناحیه را که نشاندهنده افزایش گردش خون پوست آن ناحیه است را مشاهده نمائید.


کاهش ادم و تورم ناشی از ضربه، ماستکتومی، قطع عضو و بی حرکتی در گچ

در عمل جراحی برداشتن سینه به علت برداشتن قسمت عمده ای از گرههای لنفاوی منطقه، که در حالت عادی در جریان لنف و مایع میان بافتی نقش بسیاری دارند، تورم زیادی به وجود می آید، که می توان با اثرات ماساژ در کمک به جریان لنف به بهبود آن کمک کرد. در موارد قطع عضو ارتباط عروق منطقه با یکدیگر دچار مشکل شده و برگشت مایعات منطقه به سمت قلب با مشکل مواجه می شود، در ضمن به علت خود جراحی نیز تورم زیادی در منطقه ایجاد می شود. در موارد بی حرکتی بعد از شکستگی نیز چون کمک عضلات به جریان های مایعات بدن برای مدت طولانی قطع بوده است در ناحیه بی حرکت تورمی ایجاد می شود. در این دو مورد نیز ماساژ بسیار توصیه شده و اثرات بسیار مفیدی دارد.


دردهای حاد و مزمن
ویبراسیون دردهای مزمن عضلانی را نیز تسکین می دهد. استفاده از ویبراتورهای الکتریکی با استفاده از مکانیسم هایی که در بدن باعث اشغال مسیر درد می شوند به تسکین درد کمک می کند.


رفع گرفتگی عضلانی
درد و گرفتگی عضلانی دو فاکتوری می باشند که باعث تقویت اثر یکدیگر می شوند و اگر بتوان یکی را کم کرد دیگری هم کاهش می یابد، پس ماساژ با کاهش درد می تواند گرفتگی عضلانی را برطرف کند.


کشش بافت های کوتاه شده
با توجه به اینکه ماساژ دردهای حاد و مزمن را کاهش می دهد و در ضمن باعث افزایش کشش پذیری بافت نرم می شود می توان از آن برای کشش بافت های کوتاه شده بیمار استفاده کرد.

 

پارگی های خفیف عضلات
در پارگی های خفیف و تشکیل لخته خونی که با اسپاسم شدید عضلانی همراه باشد، ویبراسیون اثرات خوبی دارد و موجب تسکین درد حاد بافت نرم می شود، زیرا به علت حاد بودن ضایعه، مریض نمی تواند فشار و کشش بافت نرم را تحمل کند و استفاده از ویبراسیون اولین گام در ماساژ و ریلکسیشن عضلانی است. به علاوه تحریک مکانیکی ملایم در اطراف محل صدمه دیده می تواند بهبودی آنرا تسریع نماید.


کمک به تخلیۀ مواد جمع شده در ریه
در کلیه بیمارستان های تخصصی بعد از اعمال جراحی یک دوره استفاده از تکنیک های ماساژ با دست و دستگاه های ویبراتور روی قفسۀ سینه برای تخلیه ترشحات ریه انجام می شود. در حالت عادی هم این تکنیک ها برای تخلیه ترشحات ریه بسیار مفید می باشد.


جلوگیری از زخم های فشاری
زخم های فشاری در اثر نرسیدن خون به یک ناحیه بدن به علت وارد آمدن فشاری مداوم به آن منطقه که باعث بسته شدن عروق آن منطقه و مردن بافت های آن منطقه می شود، ایجاد می شود. با توجه به اینکه ماساژ باعث افزایش خونرسانی و جریان خون موضعی منطقه می شود، میتوان با کمک آن از این زخم ها پیشگیری کرد.


2- موارد عدم استفاده

تورم ناشی از بیماری های قلبی، فتق دیسک (مرحله حاد)

حرکاتی که مستلزم خم شدن و باز شدن های پشت سر هم زانو می باشند در کسانی که به آرتروز زانو مبتلا هستند موجب آسیب بیشتر به باقیمانده غضروف مفصلی و صفحۀ انتهایی استخوان های این مفاصل شده و التهابات موجود را افزایش میدهند. حال اگر این حرکات قدرتی باشند، فشار زیادی بر مفصل زانو وارد می کنند، ضررشان بیشتر است.


اختلالات روانی بویژه افسردگی یا خوشی بیش از حد
در کسانی که اختلالات روانی دارند استفاده از ماساژ می تواند باعث ایجاد واکنش نامتعارفی از طرف کاربر شود.


شکستگی های جوش نخورده
در موارد شکستگی هایی که هنوز جوش نخورده اند ماساژ باعث ایجاد حرکاتی کم دامنه و جلوگیری از جوش خوردن استخوان ها می شود. در ضمن ماساژ باعث ایجاد کال غضروفی شده و از ایجاد کال استخوانی در محل شکستگی جلو گیری می کند.


پس از اعمال جراحی پیوند تاندون
در موارد پیوند تاندونی نیز ماساژ می تواند باعث التهاب و همینطور آسیب به ناحیه پیوند خورده شود.


پارگی های عضلانی شدید
در پارگی های عضلانی شدید ماساژ می تواند باعث افزایش خونریزی و همچنین جلو گیری از ترمیم شود.


مرحلۀ حاد پارکینسون
در بیماران پارکینسون به علت مشکلات روحی و افسردگی های دوره ای باید در هنگام ماساژ موارد احتیاط را رعایت کنیم.


در حاملگی و فتق دیسک های بزرگ ماساژ ناحیۀ شکم ممنوع
در زنان باردار هرگز نباید در ناحیه شکم از ماساژ استفاده کرد. زیرا برای جنین بسیار خطرناک می باشد. در موارد فتق دیسک های بزرگ ماساژ در ناحیه شکم می تواند باعث حر کت مواد بیرون زده از دیسک و فشار بیش از حد و آسیب به نخاع شود.


فتق دیسک حاد
در مرحلۀ حاد فتق دیسک احتمال افزایش سطح ضایعه در هنگام استفاده از ماساژور بسیار بالاست. 
بازدید : 17883
5 مهر 1391 ساعت 02:40 ب.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری