ماساژ عبارت است از یک سری حرکات منظم ‌‌‌‌‌‌‌‌‌و اصولی که روی بافت‌های بدن به منظور اهداف خاص به کار می رود.

 

ماساژ درمانی یک روش موثر برای درمان بسیاری از بیماری ها و تسکین دردهاست.
حدود ٤٠٠ سال پیش از میلاد مسیح، بقراط بزرگ، پدر علم پزشکی از ماساژ و مالش در معالجه بیمارانش استفاده می‌کرد. از آن زمان به بعد، ماساژ به عنوان یک شیوه درمانی برای رفع بسیاری از بیماری‌ها استفاده شده است و توانسته است که سلامتی و نشاط را برای بسیاری از بیماران به ارمغان بیاورد. 


 
                                                                                       

ماساژ‌ درمانی هم در طب سنتی وجود دارد و هم در طب نوین که در طب سنتی با حرکات دست، کشش‌ها و فشار‌های خاص روی نقاط مختلف بدن انجام میشده و در طب نوین تحت عنوان یکی از شاخه‌های فیزیوتراپی انجام میشود که علاوه بر استفاده از حرکات دست ، از تجهیزات و دستگا‌ه‌های مختلفی نیز استفاده میشود.

اما غیر از این ابزارهای ماساژ هم برای افرادی که به دلیل مشغله یا موراد دیگر به سراغ سالن های ماساژ نمی روند به بازار عرضه شده است.


 
 
تاثیر ماساژ:


 
 

ماساژ با بهبود گردش خون و جریان لنفاوی باعث میشود مواد ‌غذایی و اکسیژن تازه به بافت‌های مزبور رسد و مواد سمی از آن خارج شود.
 
ماساژ بدن باعث تولید گلبول سفید ، افزایش انرژی ذهنی و تقویت سیستم ایمنی میشود بررسی‌ها نشان میدهد که ماساژ از راه‌های مختلفی چون افزایش جریان خون در مفاصل، درمان کشیدگی، خشکی و گرفتگی عضلات نقش بسزایی دارد.

همچنین باعث ترشح اندرونین‌ها (یا نابودکنندهای درد) و افزایش ترشح هورمون سروتونین (تعدیل‌کننده خلق و خو) میشود و ثابت شده است که ماساژ‌‌‌ ، هورموناسترس(کورتیزول) را آزاد مینماید و در نتیجه باعث کاهش استرس میگردد.

هنگام گرفتگی عضلانی یعنی وقتی ماهیچه بیش از حد فعالیت میکند و باعث درد و اصطلاحا گرفتگی عضلانی میگردد، با افزایش جریان خون ، این مواد زائد از بدن دفع میشود و باعث کاهش درد میگردد.

همچنین ماساژ بدن به صورت مداوم سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده، باعث تولید گلبول سفید میشود. ماساژ باعث آرامش فرد و افزایش انرژی ذهنی او میشود. هم‌چنین باعث میشود تا شما در کار خود فعال‌تر و موثرتر عمل کنید.
ماساژ کوتاه مدت در محل کار اضطراب را کاهش داده و بازده کاری را افزایش میدهد . بعد از ۱۵ دقیقه ماساژ ، کارکنان هوشیارتر بوده و میتوانند مسائل ریاضی را سریع‌تر و با دقت بیشتری حل و فصل کنند.


ماساژ درمانی یکی از کلیدهای اصلی دستیابی به سلامت و آرامش کامل است
بهبود جریان خون،طراوت جوانی،نشاط زندگی،خوابی لذت بخش،
آرامش اعصاب،کاهش استرس،شادابی و سلامت،
تنش و اضطراب، انرژی بدن را کاهش می دهد.هنگامی که بدن شما از توان جسمی و ذهنی کامل برخوردار نباشد، نیاز به تمرین های ماساژ درمانی خواهيد داشت تا به ارگانیسم بدن خود نیروی تازه ای ببخشید.ماساژ یک عمل کاملا بهداشتی، آرام بخش و تضمین کننده سلامتی جسمی و روانی است.
 اثر ماساژ، فیزیکی، روانی و هم شفا بخش است.
ماساژ گره های چربی حبس شده در اندام های بدن را باز نموده. مواد زائد را از سیستم بدن خارج می نماید. ماساژ باید در حال استراحت و به دور از فشار روانی و بدون عجله صورت پذیرد، چون در حال فشار روانی کانال های خروج مواد زائد و سمی منقبض شده و بسته می شوند ولی در حال استراحت کانال های فوق آزاد هستند و لذا مواد زائد و سمی به راحتی دفع می شوند.
مدت ماساژ برای اندام های مختلف 10 الی 20 دقیقه کافی است که باید هر روز یا یک روز در میان انجام شود. شرط نتیجه این است مثل هر متد درمانی دیگر به طور منظم انجام پذیرد. هر موقع روز برای ماساژ مناسب است ولی بهترین موقع حداقل 2 ساعت پس از غذا خوردن است.

ماساژ در معالجه بیماری ها نیز کاربرد دارد.برخی از موارد درمانی ماساژ به شرح زیر هستند:


 
 

 
افزایش جریان خون در بدن
کاهش استرس و تنش های روزانه
ایجاد آرامش بعد از ورزش های سنگین
تقویت عضلات و کمک به برنامه های توانبخشی
رفع گرفتگی و کوفتگی عضلات
تاثیر مستقیم در بهبود و روند کارایی اندام های داخلی
کاهش خطر ابتلا به واریس در افراد مستعد به ابتلا
کمک به کاهش درد و درمان بیماری آرتروز (زانو و گردن)
دادن فرم و زیبایی به ماهیچه ها و جلوگیری از به وجود آمدن شکل نامناسب ستون فقرات
ایجاد طراوت و شادابی برای پوست بدن
کمک به رفع مشکلات بد خوابی
پیشگیری از ابتلا به بسیاری از بیماری ها بوسیله افزایش جریان خون در بدن از طریق کلیه
 
بازدید : 3771
2 آذر 1393 ساعت 11:31 ق.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری